+420 608 700 552 golf@mytour.cz

Zprávy z golfu


Video týdne

Najdete nás na: Facebook  Twitter

« Kvalitně obsazený turnaj the Me… | Zpět | Francesco Molinari je prvním It… » Sdílet

Nepodařené U.S. Open náhodou vyhrál a obhájil loňský titul Brooks Koepka

... kritika na pořadatele se valila ze všech stran

US Open - logoBrooks KoepkaNe, nejde o chybu ani o pohanu vítěze 118. ročníku U.S. Open. Jde o to, co se pořadatelské USGA, tedy americké golfové asociaci podařilo vytvořit za paskvil, nazývaný major turnaj. Ve snaze se co nejvíce přiblížit britskému The Open to totiž letos pořadatelé (a není to poprvé), už zase přehnali. 

Chtělo by se říci, že zaslouženě zvítězil Brooks Koepka a výhru mu všichni přejí jenže ...

V rámci toho, že pořadatelé chtěli vytvořit co nejobtížnější hřiště, to mírně řečeno přepískli. Kritika se valila ze všech stran, jak od hráčů, tak i komentátorů i diváků. A aby vše napravili, zatloukli poslední hřebíček do rakve v neděli tím, že většinu vlajek posadili na středy greenů, které pro jistotu zpomalili. Prostě pravý opak.

Brooks Koepka vyhrál ne proto, že byl nejlepší, ale proto, že měl štěstí

A opět opakujeme, že nejde o hanění jeho výkonu. Jde o to, že konfigurace v prvních třech dnech byla často taková, že když míček dopadl blízko jamky, byl hráč potrestán tím, že míč odběhl za green. Ty jsou na hřišti Shinnecock Hils koncipovány jako obrácené talíře a pořadatelé navíc k tomu, že vlajky nechávali posadit i metr od kraje, nechali odstranit fringe (tedy límce greenů). Naopak pokud hráči zahráli v obavě kratší ránu, míč proti kopci na green nedoběhl. Byla to prostě hra na náhodu.

Ačkoli se USGA dušuje, že nechtěla zesměšnit nejlepší světové hráče, ti už jen rezignovaně brali nestandardní chování hřiště a vypadalo to, že ti, kteří neprošli cutem byli rádi, že mohou odjet.

Frustrace se v sobotu projevila i na velkém golfovém diplomatovi Philu Mickelsonovi, když buď záměrně nebo v návalu emocí zastavil ještě v běhu míček, který neskončil v jamce a směřoval z greenu, označil ho za nehratelný a z původního místa provedl další pat. Tato situace vzbudila mnoho diskusí, nakonec nebyl diskvalifikován pro znevážení USGA, ale po přidání různých trestných ran mu bylo zapsáno deset úderů.

Kdo vyhraje St. Jude Classic, nikdy nevyhraje U.S. Open

Už se to stalo součástí historie. V minulém týdnu vyhrál s převahou Dustin Johnson turnaj St. Jude Classic a do finálového kola nastupoval s Brooksem Koepkou s nejnižším skóre +3. Za nimi pak se stejným výkonem startoval poslední flight Tony Finau a Daniel Berger.

Hřiště bylo k nepoznání. Greeny udržely míčky, vysoké roughy trestaly a najednou bylo vše o umění a chybách hráčů. Poslednímu flightu Finau a Berger, kteří minulý den dokončili s minusovým skóre, protože hráli ráno, kdy ještě nestačila oschnout rosa, se nedařilo a propadli se na páté a šesté místo. Dustin Johnson nehrál špatně, ale zapomněl, jak dostat míček jedním patem do jamky. Poslední kolo odehrál v paru, obsadil třetí místo a potvrdil letitou zkušenost, že kdo vyhraje předchozí turnaj, nevyhrává U.S. Open.

Překvapení zvané Tommy Fleetwood

O nekoncepčnosti pořadatelů lze uvést další příklad. Dvojnásobný účastník Czech Masters Tommy Fleetwood zapsal v sobotu +8, tedy 78 ran. V neděli, po změně konfigurace hřiště vyrovnal svým výkonem historický rekord, když zahrál -7, tedy 63 ran. V golfu je možné ledacos, ale aby hráč světové úrovně zahrál během 24 hodin s rozdílem patnácti ran, tak časté není. Navíc nešťastně na osmnáctém greenu těsně minul pat na další birdie, což ho stálo možnost play-off a nový rekord turnaje. Každopádně mu to vyneslo nečekané druhé místo. V celkovém součtu skončil se skóre +2, jen o ránu za Brooksem Koepkou.

Skončil jeden z nejnepovedenějších major turnajů v historii, ale je tu obava, že to není naposled a USGA dál bude nekoncepčně vymýšlet, jak umění hráčů prověřit.

Pondělí 18. června 2018 v 15:38   Kategorie: PGA Tour